Alchymie výroby krémů

Krémy představují v rámci výroby produktů Caltha významnou roli, proto se na ně podívejme blíže. 

Typy krémů lze obecně dělit do dvou skupin. Krémy bez podílu vody (tedy jen z olejů a másel) a krémy s vodní bází.

1. Přírodní krémy vyrobené jen z olejů a másel vytváří hutnou konzistenci mastného charakteru. Jedná se spíše o masti, balzámy nejrůznějšího druhu či pomád. Takto vyrobené produkty mají společně s macerovanými bylinami či jinými příznivými látkami spíše léčebné účinky aplikované na menší plochy kůže. Můžeme sem zařadit šlehaná másla (např. je výborná kombinace bambuckého a kakaového másla s kokosovým olejem – vše samozřejmě v BIO kvalitě). Dále bychom v této skupině našli určitě masti na atopický ekzém, balzámy na jemnou dětskou kůži či nehtové balzámy apod.     

2. Krém s podílem vody je tvořen dvěma bázemi, olejové a vody. Aby se tyto dvě části spojily, používáme k tomu emulgátor. Těch existuje několik druhů:

a. Sójový lecitin je vyroben ze sójových bobů (jinak lecitin se hojně nalézá ve žloutcích či semenech rostlin) a ve veganské kuchyni je právě náhradou za vajíčka. V dnešní době je doporučován při léčbě vysoké hladiny cholesterolu v krvi či na podporu lepší paměti. V seznamu potravinářských přísad nese označení E 322. V kosmetice se používá  ze dvou důvodů – jako emulgátor k výrobě krémů mastnější povahy a jako stabilizátor buněčné membrány. Jak emulgátor dokáže spojit vodu s oleji, ale pouze s menším než 50% zastoupení vody v dané receptuře. Tyto krémy jsou vhodné pro výrobu krémů na ruce.

b. Lanolin – nejčastěji pracujeme s ovčím lanolinem. Má úžasné vodovzdorné vlastnosti, proto je hojně využíván v kosmetice. Kůži zvláčňuje a zjemňuje, obzvlášť výborné účinky má na zdrsnělou a popraskanou kůži. Přidává se také do mastí a krémů na zmírnění atopického ekzému. Jak emulgátor dokáže spojit vodu s oleji, ale pouze s menším než 50% zastoupení vody v dané receptuře.

c. Emulgační vosky – já používám dva druhy přírodních emulgátorů – emulgátor získaný z olivového oleje a emulgátor z palmového oleje. Tyto emulgátory jsou v formě voskových šupin a dokáže spojit olejové a vodní báze s větším než 50% zastoupení vody. Tyto emulgátory pomáhají hydratovat pokožku, zajišťují jemnost krémů a jejih stabilitu.

Všechny mnou vytvořené přírodní krémy jsou vyráběny z nejkvalitnější olejů lisovaných za studena, navíc se ale snažím hledat dodavatele s BIO pěstovanými oleji. Ty mají pro naši pokožku daleko příznivější vliv. Pěstících olejů je nepřeberné množství, každý v sobě skrývá kvalitu, která je prospěšná pro jiný typ pokožky či pro jinou potřebu, a tak je zcela zásadní znát pro kombinaci olejů jejich vlastnosti.

Druhou část krému tvoří voda. Zde je možné také výrazně experimentovat. Zásadně používám minerální vodu, chemicky neošetřenou, která je základem všech krémů. Dále do vodní báze přidávám například rostlinné hydroláty (nejčastěji růžovou vodu) nebo aloe vera gel. Také kozí mléko může sehrát významnou úlohu v účincích krémů.

Každá složka krému velmi ovlivňuje konečnou podobu a tak obohacuji krémy o další významné ingredience typu kyselina hyaluronová, která je vyrobena pomocí mikroorganismu (takže nikoli z kohoutích hřebínků) a koenzymu Q 10. Esenciální oleje posouvají kvalitu krému ještě dál, voňavé tóny vytvoří z krému dokonalý produkt.