Běžné deodoranty a antiperspiranty… brrrr

Čím více si studuji odborné podklady k výrobě deodorantů a antiperspirantů, tím více jsem zděšená z toho, co všechno se do nich dává a jakou mají nakonec funkci.

Přípravky, které používáme jako hygienické prostředky k tlumení zápachu či k jeho úplné eliminaci, můžeme rozdělit na antiperspiranty a deodoranty. Hlavní rozdíl tkví v tom, že antiperspirant má zamezit pocení, kdežto deodorant má tlumit či úplně překrýt nepříjemný odér.

Jak to u nás vůbec funguje? Potní žlázy produkují pot a skrze něj naše tělo vylučuje škodlivé látky ven. Pot sám o sobě nemá žádný nepříjemný zápach, ten vzniká až v kontaktu bakteriemi žijícími na povrchu našeho těla se vzduchem.

Celkově je možné rozdělit nabízené deodoranty a antiperspiranty do 4 skupin, a to dle jejich účinků použitých ingrediencí:

1) Ingredience stáhnou póry tak, že vlastně nic navenek nepropustí. Asi nás všechny napadne jednoduchá otázky, kam se potom všechny ty škodlivé látky z našeho těla přesouvají a kde se ukládají. Sem bychom mohli zařadit sloučeniny hliníku. Tyto ingredience v produktech nám zajišťují dlouhotrvající pocit čistoty a komfortu. Na druhou stranu způsobují zanášení našeho těla škodlivými látky, včetně těch hliníkových solí. Pokud se k tomu ještě přidají konzervační látky v podobě hojně používaných parabenů, dusíme svoje tělo nejen vlastními škodlivými látkami, ale dále k nim přidáváme pro naše tělo další těžko odbouratelné látky. Dle prof. Strunecké napodobují parabeny estrogeny, narušují hormonální regulaci a jsou podezřívány z kancerogenity. (STRUNECKÁ, Anna. Doba jedová. s. 169)

2) Často společně s látkami 1. kategorie jsou použity i ingredience typu parfém, který naše tělo ovoní a případně nepříjemný odér překryje.

3) Použité látky v deodorantech a antiperspirantech umí omezit množení bakterií, které žijí na povrchu naši kůže. Mezi antibakteriální ingredience je možné zařadit například šalvěj lékařskou či gingo bilobu, které mají prokázané antibakteriální účinky.

4) Existují ingredience, které umí pohlcovat případný pach a neutralizovat ho (např. soda bicarbona – ale i ta může způsobovat alergické reakce).

Většina komerčních deodorantů a antiperspirantů mají recepturu složenou z ingrediencí skupiny 1. a 2. U přírodních produktů naleznete spíše látky přírodní, ze 3. a 4. kategorie. Už víte, který deodorant či antiperspirant si vybete Vy?