Bezvodá kosmetika pod drobnohledem

V kosmetické branži získává v posledních letech na popularitě BEZVODÁ KOSMETIKA. Chcete se dozvědět, co to vlastně znamená a v čem jsou její hlavní výhody? Pojďme si představit výhody bezvodé kosmetiky a také pár bezvodých konceptů z naší kuchyně. V závěru se můžete těšit na jednoduchý bezvodý recept, který si doma může připravit každý sám.

Tuhý balzám na ruce a tělo

Běžně tvoří voda nad 70 % objemu kosmetického produktu. V receptuře bezvodých produktů nenajdete vodu jako hlavní složku (v INCI pod názvem Aqua). Bezvodé produkty se spoléhají na jiné přírodní složky jako jsou oleje, másla, vosky či aktivní látky rozpustné v olejích.

💡 Jako bezvodá kosmetika se může prezentovat i taková kosmetika, která obsahuje místo vody jinou „vodnou“ složku – třeba různé hydroláty nebo Aloe vera. Pak v INCI na prvním místě nenajdete sice Aqua, ale je tam třeba Rosa alba flower water (hydrolát z bílé růže). Taková kosmetika se dá v širokém pojetí jako bezvodá kosmetika prezentovat. My se ale v článku zaměříme na kosmetiku, kde voda není nahrazována jinou vodní složkou.

💡 V bezvodých produktech můžete v INCI přesto na vodu narazit. Proč tam je? Je to třeba proto, že některá ingredience v produktu použitá minimální množství vody obsahuje a pak je povinností výrobce tento fakt v INCI uvést. Často je to u bezvodých čistících prostředků, kde je minimální (a zde se bavíme třeba o 1 %) množství vody obsaženo v čistící složce.

Pojďme si přehledně shrnout, jaké jsou hlavní výhody bezvodé kosmetiky a proč byste měli zvážit její začlenění do vaší kosmetické péče?

Ekologicky zahuštěno

Kosmetika bez vody je koncentrovanější, což znamená, že k dosažení stejného účinku stačí použít méně produktu. To vám nejen šetří peníze v dlouhodobém horizontu, ale také snižuje množství obalů potřebných pro každý produkt. Navíc je možné do již použitých obalů (třeba u balzámu na ruce a tělo či odličovacího balzámu) dokoupit náplň. A to je rozhodně volba šetrná k životnímu prostředí.

Nekonzervováno

Kosmetika bez vody je stabilnější a má delší trvanlivost než produkty na vodní bázi. Voda je totiž živnou půdou pro bakterie a další mikroorganismy, které mohou způsobit, že se produkty časem kazí a ztrácejí na účinnosti. Odstraněním vody z receptury si bezvodá kosmetika může zachovat svou účinnost po delší dobu, bez potřeby konzervačních látek, které mohou být škodlivé pro pokožku.

Bohatá výživa

Základem kosmetiky bez vody jsou často vysoce výživné přírodní oleje a másla, které vyživují pokožku a pomáhají v ní uzamykat vlhkost, takže pak vypadá zdravě a září.

Pečující a citlivá

Některé produkty na vodní bázi obsahují alkohol nebo vysokou koncentraci surfaktantů, nemluvě o již zmiňovaných konzervantech, které často nebývají přírodního původu. Některé tyto látky mohou pokožku podráždit nebo ji zbavit jejího přirozeného lipidního filmu. Odstraněním vody a používáním přírodních lipidních složek je u kosmetiky bez vody méně pravděpodobné, že způsobí podráždění nebo alergické reakce.

💡 Bezvodá tuhá kosmetika se báječně hodí na cesty. Nikam se vám nevylije, nezamrzne a navíc zabere opravdu málo místa.

Výhody bezvodé kosmetiky stručně a přehledně v bodech:

  • eco-friendly
  • koncentrovaná
  • udržitelná
  • nekonzervovaná
  • čistá
  • zero-waste
  • dlouhotrvající
  • vhodná na cesty
  • hydratační 
  • vyživující
  • citlivá

Lze tedy říci, že kosmetika bez vody nabízí řadu výhod, díky kterým je skvělou volbou pro každého, kdo hledá udržitelnější, koncentrovanou, vyživující a k pokožce šetrnější kosmetickou péči. Pokud tedy chcete změnit svou kosmetickou rutinu, zvažte možnost vyzkoušet bezvodou kosmetiku a zažít její výhody na vlastní kůži!

💡 Je důležité připomenout, že voda je v kosmetice nesmírně důležitá. V případě bezvodé kosmetiky ji stačí dodat při vlastní aplikaci. Pokud tedy pracujeme například s bezvodým balzámem na čištění pleti, je důležité mít před použitím pokožku navlhčenou. Dalším příkladem je hydrofilní olej, kde je voda už z podstaty použití oleje přítomna vždy – tedy ve sprše nebo ve vaně – proč tedy plýtvat prostorem pro vodu v lahvičce přípravku, když nám teče na tělo přímo ze sprchy?

Bezvodá kosmetika v nabídce CALTHY

Caltha vám nabízí několik vymazlených bezvodých produktů. Rádi vám je představíme.

TUHÝ BALZÁM NA RUCE A TĚLO se stal hvězdou letošní zimy. Jedná se malý koncentrovaný zázrak, který nahradí krém na ruce i tělové mléko. Obsah 83 % BIO kakaového másla je zárukou kvality a také návykové čokoládové vůně. Můžete si o balzámu přečíst více v našem blogu nebo si ho rovnou koupit

BALZÁMY NA RTY s něžnou vůní sladkého pomeranče v přírodní a lehce tónující variantě jsou stálicí v naší nabídce. Vaše rty vám za extra porci BIO bambuckého a kakaového másla spolu s olivovým a mandlovým olejem poděkují.

HYDROFILNÍ OLEJE patří do luxusní řady. S jejich péčí se běžná očista stane aromateraputickým zážitkem. Jemný tenzid ve velmi nízké koncentraci je smíchán POUZE S OLEJI NEJVYŠŠÍ KVALITY. Hydrofilní olej v kontaktu s vodou vytvoří velmi jemnou pěnu a kůži kvalitně očistí i vyživí. Jedná se o tekutý produkt, tekutost nicméně nezpůsobuje voda, ale právě oleje pečlivě vybírané jak pro dospělé, tak pro děti.

TUHÝ ČISTÍCÍ A ODLIČOVACÍ BALZÁM jemně odstraní nečistoty z obličeje a zanechá pokožku příjemně provoněnou a vyživenou. Esenciální olej z rozmarýny navíc příznivě působí v boji s bakteriemi u aknózní pleti. Oceníte jeho kompaktnost. U tohoto produktu, stejně jako u mýdel a tuhého balzámu na ruce a tělo, je možné koupit si náplň i bezobalově.

Do bezvodé kosmetiky si dovolujeme zařadit i TUHÁ MÝDLA A TUHÉ ŠAMPÓNY. Rádi bychom vysvětlili proč. Pro výrobu tuhých mýdel a šampónů je třeba vody k rozpuštění hydroxidu sodného. Zbytková voda vzniklá po zmýdelnění kvalitních olejů a másel se z mýdla postupně odpařuje. Čím starší mýdlo, tím lehčí – právě proto, že ztrácí vodu. V mýdlech ani tuhých šampónech není třeba zbytkovou vodu konzervovat. I pro tyto výrobky platí, že:

  • nenajdete v nich konzervanty
  • jsou tuhé, nikam se nevylijí
  • balíme je do papírových krabiček a lze je koupit i bezobalově
  • díky své skladnosti jsou vhodné na cesty
  • postupné odpařování vody nevadí a na kvalitu výrobku to nemá vliv

A na závěr zmiňovaný recept: cukrový peeling

100 g cukru krupice smíchejte s cca 100 g oleje (mandlový, kokosový, olivový). Pro speciální prohřívací efekt přidejte špetku chilli. Ovonět můžete několika kapkami své oblíbené esence