Chlorella a zdravý životní styl

Tento příspěvek jsme připravily společně s Kamilou Dolečkovou.

 Naše tělo potřebuje vyváženou stavu, ale některé prvky jako vitamíny, minerály a stopové prvky nejsou v běžném jídle obsaženy buď vůbec nebo v dostatečném množství. V jejich případě je vhodné zvýšit přísun pomocí potravinových přípravků, kterých je ovšem obrovské množství a je třeba vybírat jen ty přírodní s minimem použité chemie. Je několik možností, jak své tělo nastartovat a dostat ho do funkčního, popřípadě i samoléčebného režimu.

První, po čem většina z nás sáhne, je ovoce a zelenina. To, že je zdravé, je všeobecně známý fakt. Zde si však musíme dát pozor na zdroj těchto potravin, protože jak v laických, tak i v odborných časopisech se dočteme, že obsah minerálů a vitamínů v důsledku extenzivního zemědělství, používání jednosložkových hnojiv, chemických prostředků, urychlovačů zrání apod. dlouhodobě klesá. Pro příklad uveďme výsledky švýcarské studie, která dlouhodobě sleduje množství jednotlivých látek v ovoci a zelenině prodávané v supermarketu. Např. množství magnézia ve špenátu bylo v roce 1985 62 mg,v roce 1996 již jen 19 mg a v roce 2002 15 mg[1]. Je proto vhodné najít si ve svém okolí stálého dodavatele, u kterého si dokážeme ověřit původ zboží i přístup k jeho pěstování.

Další způsob, jak dodat tělu vše potřebné, jsou jiné přírodní produkty. Jednou z variant jsou tzv. „zelené potraviny“: sladkovodní řasa chlorella a mladý ječmen.

O pozitivním vlivu těchto 100% přírodních látek s přirozenou vstřebatelností najdeme na internetu hodně. Existuje také mnoho výrobců, u nichž však je potřeba si hlídat, zda jejich produkty prochází pravidelnou kontrolou obsahu látek a čerstvosti, zda jsou zdroje získávány z pečlivě vybrané nejčistší lokality k pěstování a zda používají vhodné výrobní technologie. Zde můžeme zmínit například českou firmu Green Ways, jejíž chlorellu používáme v našich mýdlech Caltha. Tato firma je největším evropským prodejcem a specialistou na zelené potraviny, pravidelně kontroluje své výrobky a dbá na to, aby byla ke svým zákazníkům poctivá a poskytla jim produkty nadstandartní kvality.[2]

Když už píšeme o chlorelle, pojďme se na ni podívat blíže:

O kvalitě všech druhů řas chlorella rozhoduje prostředí, ve kterém se pěstuje. Chlorella na sebe váže těžké kovy, a ty je třeba kontrolovat, aby se do výrobků nedostaly. To se týká i všech ostatních nežádoucích látek – například feoforbidů (pokud je chlorofyl vystaven například vysokým teplotám, slunečnímu záření či kyselému prostředí, dojde k přeměně prvků a vzniká ve vodě rozpustný feoforbid – vizuálně rozeznatelný podle šedo-hnědé barvy rostliny).

Česká legislativa bohužel nevyžaduje kontrolu obsahu těchto potravinových doplňků, na což spoléhají někteří distributoři. K odhalení překročení limitů těžkých kovů, výskytu pesticidů, či plísní pak dochází spíše náhodně při kontrole státní hygienické zprávy.

Přínos chlorelly:

  • Obsahuje vlákninu, která působí jako jemný kartáč čistící centrum naší imunity – střeva – a obnovuje jejich mikroflóru. Ve střevech na sebe váže nežádoucí látky (hrubé nánosy, plísně, viry a bakterie) a odvádí je ven.
  • Je bohatá na obsah , který je dosti podstatným pomocníkem v boji proti vleklým zánětům a při vyšší dávce má dokonce antibiotické účinky. Má také antidepresivní účinek, chrání před UV zářením, urychluje proces hojení.
  • Obsahuje komplexní aminokyseliny a minerální látky, díky kterým má tělo z čeho růst, stavět a chránit se.
  • Je vhodná u a všude tam, kde se organismus setkává s .
  • Působí už v dutině ústní, kde zabraňuje tvorbě kazu, vyběluje zuby a chrání dásně i krční mandle.
  • Obsahuje molekuly mládí – antioxidanty, vitamín C (17x více než pomeranče), a především betakaroten (10x víc než karotka), které snižují množství buněčného odpadu, čímž zpomalují proces stárnutí. Omlazující vliv mají i nukleové kyseliny RNA a DNA, které jsou v řase rovněž obsaženy.   Zelené potraviny se neužívají jen vnitřně, nýbrž mají prokazatelný vliv i zevně. Je třeba zdůraznit jejich uklidňující účinek, dále napomáhají hojení, vrací pokožce její přirozenou schopnost vstupní ochranné bariéry a tuto bariéru nenarušují. Chlorella je díky vysokému obsahu chlorofylu výborná na léčbu oděrek i otevřených ran a hojí u malých dětí opruzeniny. Dle četných zkušeností jsou zelené potraviny nejjednodušší a praktickou cestou zdravého životního stylu v dnešní uspěchané době. Hlavním principem zelených potravin je dodání vitálních látek našemu organismu, který poté může pracovat na své regeneraci.  

[1] NÝVLT, O. Obsah živin v ovoci a zelenině v supermarketech [Online]. [2015-01-30] Dostupné z: http://www.hubnuti-usti.cz/soubor/obsah-zivin-v-ovoci-a-zelenine/ Analýza výzkumných pracovišť Schwarzwalde v Obertale a Pharmakonzern Geigy, Švýcarsko 1985/1996/2002

[2] Green Ways pravidelně analyzuje a kontroluje každou novou dodávku svých produktů. Provádí například nutriční a antioxidační analýzy, mikrobiologické rozbory, testování potenciálně rizikových složek (těžké kovy, pesticidy aj.) a spoluprácuje se špičkovými akreditovanými laboratořemi. http://www.gw-int.net/cs/top-kvalita-gw