Palmový tuk = dilema rozhodování

Palmový olej a jeho získávání se poslední dobou dostává stále častěji do hledáčku zájmu veřejnosti. Je zde totiž ohledně používání palmového oleje několik otazníků: ???

Produkce oleje je přímo uměrná spotřebě a že ta spotřeba je vysoká! Palmový olej totiž najedeme napříč potravinami nejrůznějšího druhu, od pečiva, přes sušenky, brambůrky, čokolády aj. Jeho konzumace však není z hlediska zdraví našemu tělu vůbec prospěšná. Vysoké množství nasycených mastných kyselin má negativní vliv na hladinu cholesterolu. Olej se i přesto hojně používá, a to hlavně díky výhodám v podobě relativně nízké pořizovací ceny či jeho pomalé oxidace. 

Dalším otazníkem při používání palmového oleje je jeho ekologická stopa při převozu. Palmové plantáže se nenachází v evropském prostoru, a tak je nutné palmový olej vozit přes půl světa až do českých luhů a hájů. Při převozu dochází ke spálení velkého množství pohonných hmot, nehledě na jiná poškození přírody.

Největším problémem při získávání palmového oleje je však drastické kácení deštných pralesů a tím i nehumánní zabíjení orangutanů. Tento zásah do přírody ovlivňuje jeho rovnováhu a predikuje tím jakýsi nástin budoucího vývoje přírodních zákonitostí.

Výroba kosmetiky je z velké části postavena na zpracovávání  a využívání plamového oleje. Kromě nízké ceny palmový olej výborně stabilizuje a zpevňuje přírodní mýdla. Je ho možné nahradit například hovězím lojem či vepřovým sádlem. A zde se dostáváme k rozhodování, zda do mýdlové receptury začlenit palmový olej nebo zvířecí tuk, kvůli kterému zvířata také přichází o život. Zde by měl každý výrobce sáhnout do svého vlastního svědomí a zvolit si cestu. 

My v CALTHě jsme se rozhodli pro toto řešení: budeme připravovat přírodní mýdla z palmového tuku, ale pouze z palmových plantáží vysázených pouze k těmto účelům. Takto vypěstovaný a sklizený palmový olej má certifikaci společnosti RSPO (Kulatý stůl pro udržitelnou výrobu palmového oleje) a neničí přírodu ani její obyvatele. I tímto chceme vyjádřit svůj zodpovědný postoj k přírodě.