Proč to nepřehánět s opalováním a jak se vyznat v přípravcích na slunění?

Jak se správně opalovat? Proč a jak jsme navrhli naši novou řadu slunečních přípravků? Pojďte nahlédnout pod pokličku a objevte s námi, jak si léto užít bezpečně.

Představte si pláž, lehátka, horké slunce, průzračné moře… a vy dozlatova opálení uprostřed toho všeho. Vždyť slunce je přeci lék a „kam nechodí slunce, tam chodí lékař“. Jenže lék se od jedu často liší pouze dávkou. Nadměrné vystavování slunečnímu záření škodí kůži a celému tělu.

Tak si koupíme opalovací krém. Ale jaký? Jak se v těch filtrech, kolečkách, vykřičnících a piktogramech vyznat? Stačí jenom hodnota SPF, nebo bychom měli na etiketách hledat i něco víc? Správně tušíte, že měli. V tomto článku vás provedeme minovým polem značek, typů, použitých látek a standardů tak, abyste už nikdy nezaškobrtli.

Jaké záření Sluníčko posílá na Zem a co je to fototyp?

Jaké ultrafialové záření nám na zem posílá sluníčko a co to pro nás znamená?
Jaké ultrafialové záření dopadá na Zem a co to pro nás znamená?
Zkratky: UVR = ultrafialové záření, VS = viditelné světlo, IR = infračervené tepelné záření.

Slunce na naši Zem posílá vedle viditelného světla a neviditelného infračerveného záření ještě záření ultrafialové (UVR). Vyhnout se chceme právě působení UVA a UVB záření, které jsou součástí UVR.

UVB paprsky jsou hlavní příčinou zčervenání pokožky (spálení) a přímého poškození DNA v našich buňkách. To je hlavní příčinou vzniku rakovinného bujení. UVA paprsky pronikají do kůže hlouběji, způsobují pigmentaci (opálení) a jsou zodpovědné za sluncem způsobené stárnutí pokožky. Zvyšují koncentraci volných radikálů a tím nepřímo také poškozují DNA. Takže nakonec jsou i ony strůjcem rakoviny.
Jak rychle se spálíme, souvisí s naším fototypem, tedy přirozeným zbarvením pokožky. Jednoduše řečeno, čím světlejší kůži, vlasy a oči máte, tím jste na škále fototypu 1–6 níže. A čím nižší fototyp, tím větší nebezpečí spálení. Jak z toho ale ven?

Jak si užít a prodloužit pobyt na slunci?

Slunce je třeba si nadávkovat tak, aby nám pokožka nestihla zčervenat. Kůže sama zná způsoby, jak se částečně chránit. Nebraňte jí v tom špatnou životosprávou či přemírou hygieny. Věděli jste, že například zbytečným používáním agresivních mycích přípravků (tenzidů) otevíráte cestu k infekcím a rychlejšímu poškození kůže slunečním zářením? Chraňte se i vyhledáváním stínu, polostínu či vhodnou volbou oblečení.

A teď už konečně k těm krémům.
Ochranné filtry chrání naši pokožku dvěma základními způsoby:

1) Chemický princip
Většina běžně dostupných opalovacích prostředků je založena právě na chemických filtrech (oxybenzon, avobenzon, oktokrylen, octinoxát, kyselina para-amino benzoová, methylanthranilát, oktylsalicylát, sulisobenzon, fenylbenzimidazol, trolamin salicylát, cinoxát…).
Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

+ Dobře se roztírají.

Chemické filtry pronikají do kůže, kde reagují. Nově vzniklé molekuly pohlcují UVA a UVB sluneční záření a mění ho na teplo. Putují pak dál do vašeho těla a tam dělají neplechu – zapříčiňují fototoxicitu, hormonální nestabilitu, alergie, podporují rakovinné bujení…
Chemických filtrů musí být v přípravku celý koktejl, aby pokryly celé UVA + UVB spektrum.
Je třeba mazat se s předstihem, protože k aktivaci filtrů v pokožce dochází až po desítkách minut.
Podílejí se na likvidaci vodního světa – chemické UV filtry například přispívají k ničení korálů a na mnoha plážích jsou proto zakázané.
Oxybenzony a další chemické filtry byly detekovány v rybách, dokonce i v lidském mateřském mléce nebo v moči.

Tohle tedy rozhodně není něco, co bychom chtěli mazat na záda našim dětem.

2) Fyzikální princip – minerální filtry
Filtr zde tvoří bílý prášek získaný úpravou nerostů.

+ Minerální filtry nepronikají do pokožky, vytváří na ní ochranný film, od kterého se sluneční záření odráží.
+ Působí ihned po aplikaci, pokožku nedráždí a odráží i teplo.
+ Jsou foto- i termostabilní – nerozkládají se teplem ani na světle. Jsou šetrné k přírodě.

Hůř se roztírají a mohou zanechávat na pokožce světlý film. To ale není případ našeho nového opalovacího krému – vyzkoušejte, jak se skvěle roztírá.

Už asi tušíte, že jsme se při výrobě opalovacího krému rozhodli pro minerální filtry, i proč jsme tak učinili. A teď vám je představíme poctivě do hloubky.

Patří sem oxid titaničitý (TiO2) a oxid zinečnatý (ZnO). Oxid zinečnatý absorbuje v celé šíři UVR záření pronikající atmosférou. Oxid titaničitý absorbuje záření převážně v oblasti UVB (a zde lépe než oxid zinečnatý) a jenom částečně v oblasti UVA. Ideální v opalovacích přípravcích je tedy kombinace obou oxidů. Zpozorněte u přípravků, které jsou založeny pouze na oxidu titaničitém.

Jak si přeložit čísla a značky na opalovacím krému neboli proč SPF neznamená ochranu před UVA paprsky

Co přesně nám říká SPF (Sun Protection Factor)?

Číslo SPF vám násobí pobyt na slunci před zčervenáním. Je tedy jasné, že různé fototypy jsou stejným SPF chráněny různě. Pokud se spálím za 10 minut, SPF 10 mě před spálením chrání 100 minut. SPF se udává na základě zčervenání pokožky – a to způsobuje UVB záření.
Na opalovacích přípravcích je potřeba sledovat, zda vás chrání také proti UVA záření. Zjistíte to podle označení zkratkou UVA v kroužku hned poblíž informace o SPF. Tuto značku smí použít jen výrobky, které prošly přísným sítem evropských směrnic.
Kromě čísla faktoru najdete na obalu označení pomocí jedné ze čtyř slovních kategorií – „nízká ochrana“ (SPF 6–10), „střední ochrana“ (SPF 15–25), „vysoká ochrana“ (SPF 30–50) a „velmi vysoká ochrana“ (SPF 50+).
Žádný krém nemůže být zcela voděodolný – to byste se museli namazat tlustou vrstvou sádla a do vody vlastně radši ani nechodit. Pokud na etiketě najdete výraz „voděodolný“, ušetří vám to peníze, to je fajn. Vězte ale, že i tak je potřeba nanášet krém po koupání či utírání ručníkem alespoň částečně znovu.

Etikety by měly také jasně (často v podobě piktogramů) sdělovat uživateli, že malé děti na přímé sluníčko nepatří, že není vhodné vystavovat se slunečnímu záření kolem pravého poledne a že je vhodné vyhledávat stín.

Příklady užitečných piktogramů.
Příklady užitečných piktogramů:
A)
Kojence a malé děti nevystavujte přímému slunečnímu světlu.
B) Nevystavujte se slunci v pravé poledne
C) Chraňte se oděvem a brýlemi

A jak si užít léto bezpečně s Calthou?

Vyvinuli jsme pro vás dva nové produkty, se kterými se na zahradní lehátko ani k moři nemusíte bát.

MLÉKO NA OPALOVÁNÍ, SPF30
Nově nabízíme v obalových i bezobalových obchodech opalovací mléko Caltha SPF 30 založené na minerálních filtrech. Kombinujeme v něm efektivně oxid zinečnatý a titaničitý. Zatočili jsme s bílými stopami a naše mléko se úžasně roztírá.
Důležitou péči o pleť zajišťují v mléku pěstící oleje: nechte se rozmazlit jojobovým olejem, který je svým složením blízký naší pokožce, sezamovým olejem, bambuckým máslem a slunečními mistry v oboru – oleji tamanu a karanja, které mají výjimečné zklidňující a regenerační účinky. Přídavek vitamínu E, známého antioxidantu, buňky chrání před poškozením slunečním zářením. Aloe vera vaši pokožku zvlhčí a regeneruje. Vůně mléka je nevtíravá – levandule a geránium poskytují hojivý a zklidňující aromaterapeutický efekt. Žádná umělá parfemace, esenciální oleje v přípravku jsou v biokvalitě a pokožku nepodráždí.
V eshopu ho najdete tady.

MLÉKO PO OPALOVÁNÍ
Po čase stráveném na sluníčku je čas na regeneraci. I když pokožku skvěle ochráníte naším krémem, zaslouží si po slunění zvláštní péči. Naše mléko po opalování obsahuje hojivé a zklidňující složky jako panthenol, allantoin, květovou vodu z vilínu či silný extrakt z měsíčku a heřmánku lékařského. Proti poškození buněk bojují dva silné antioxidanty – vitamín E a stabilizovaný vitamín C. Přirozenou obnovu pokožky, její svěží vzhled a ochranu před předčasným stárnutím podpoří v mléku přítomné bambucké máslo a jojobový, pupalkový, makadamový a sezamový olej.
Nejen vůni, ale i řadu blahodárných účinků dodá mléku geraniový esenciální olej, který je do přípravků na a po slunění doporučován díky svým antioxidačním schopnostem.
Koupit jej můžete na tomto odkazu.

Jsme rádi, že jsme vám mohli pomoci zorientovat se v džungli etiket. Přejeme vám krásné a bezpečné léto.