Tuhý čisticí a odličovací balzám aneb zaostřeno na bezvodou kosmetiku

Odličovací balzám a ingredience, které v něm najdete
Odličovací balzám je dodáván buď v praktické cestovní hliníkové krabičce nebo samostatně jako náhradní náplň do této krabičky.

Voda je život. Voda je substance, bez které se žádná živá bytost neobejde. Některé organismy bez vody vydrží hodně dlouho, to se ale netýká člověka. Každý z nás v sobě máme malé, trošičku slané moře a jeho hladina nesmí moc kolísat. Jak je to ale s vodou v kosmetice, kterou používáme?

Poslední dobou vzrůstá obliba bezvodé kosmetiky – a teď máme na mysli tu úplně bezvodou kosmetiku, ne tu, kde je voda nahrazena hydroláty či třeba aloe vera gelem. I nám se tento trend líbí a rádi do nabídky bezvodé kosmetiky přispějeme svým dílem. V tomto článku vám představíme praktický a vlastně i trochu roztomilý bobeček – čisticí a odličovací balzám, takové pleťové mléko do kapsy. Nenechte se zmást jeho drobným vzhledem, nakonec chybí mu na objemu právě ta vodní fáze, která běžně dosahuje u pleťového mléka až 80%. Než vám ale balzám představíme, vraťme se krátce k povídání o výhodách a nevýhodách bezvodé kosmetiky.

Jeden atom kyslíku a dva atomy vodíku jsou svázané do molekuly vody. Ty jsou mezi sebou propojené díky svým nestejnoměrně rozloženým nábojům a dávají tak vzniknout tekuté substanci, vodě, která sama o sobě je díky svým vlastnostem divem přírody. Ve světě kosmetiky je voda oslavována pro své blahodárné účinky na pokožku. Právem. Určitě by tedy byla chyba s nástupem bezvodé kosmetiky, vyházet všechny hydratační krémy, mléka, tonika a séra do koše.

V čem tedy tkví bohatství bezvodé kosmetiky a jak to říct stručně a nezamotat se do toho? Nespornou výhodou je praktičnost a „koncentrování“. Účinné látky jsou v bezvodých výrobcích koncentrované do malého objemu, který se nikam nevylije a nezabere moc místa. K použití stačí opravdu malé množství, přípravek tedy dlouho vydrží. Je spotřebováno mnohem méně obalových materiálů a naše uhlíková stopa je zase o kousek menší. Další výhodou je absence konzervačních látek. Jak jsme psali výše, voda je život… ovšem život nejen pro nás, ale i pro breberky všeho druhu, proti kterým je tedy třeba přípravek obsahující vodu zakonzervovat. Dnes už je „zelená“ konzervace celkem úspěšně vyřešena, konzervanty jsou ale i tak další složkou výrobku, zvedají tedy i jeho cenu a ne vždy se můžeme spolehnout na to, že v „zelených“ výrobcích najdeme opravdu „zelený“ konzervant… a kdo by to pořád študoval, že?

Nechceme ale vynášet bezvodou kosmetiku do nebe a zatajit některá úskalí s ní spojená. Ať už se nám to líbí nebo ne, naše pokožka hydrataci potřebuj. Když nanesete čistý olej na suchou pokožku, prospěšné látky z oleje si pokožka vzít nedokáže, jakkoliv jsou v něm koncentrované. Bezvodou kosmetiku je třeba aplikovat na vlhkou pokožku, tehdy olejová složka dokonce pomáhá k hydrataci a vlhkost pomůže v pokožce uzavřít. U bezvodé kosmetiky je tedy třeba dodržovat základní pravidla – aplikovat ji na vlhkou pokožku a ideálně ji doplňovat dalšími hydratačními přípravky jako je tonikum, sérum nebo jednoduše květová voda či aloe vera. Hydrataci je třeba doplňovat zvenčí i zevnitř. Správný pitný režim a třeba doušek aloe vera denně vaší pokožce prospějí a žádný krém toto nenahradí. Do bezvodých přípravků také samozřejmě velmi těžko vpravíte aktivní látky rozpustné pouze ve vodě – opět, pokud po nějaké takové „aktivce“ toužíte, dá se aplikovat v podobě krému, séra či tonika.

Sečteno a podtrženo, bezvodá kosmetika je úžasná, jen je potřeba naučit se s ní správně zacházet.

A teď už k našemu odličovacímu a čisticímu balzámu. Už na začátek je potřeba podotknout, že pokud se nelíčíte, tak i pro vás je náš výrobek vhodný. Odličovací balzám je dostatečně účinný na to, aby odlíčil, ale zároveň dostatečně jemný na to, aby vyčistil. Když začnete našim tuhým balzámem navlhčenou pleť (doporučujeme teplou vodu) krouživými pohyby masírovat, objeví se jemná mléčná pěna, která spojí tuk, vodu i nečistoty a úspěšně tak nečistoty odplaví z pokožky.  Pěnu v přípravku vytvoří neiontová povrchově aktivní látka, COCO GLUCOSIDE. Jedná se o jeden z nejšetrnějších tenzidů, najdete ho i ve výrobcích na čištění pokožky pro novorozená miminka. Koncentrovanou pěstící a vyživující složku balzámu tvoří vybrané oleje a másla (kakaové máslo máme z Čokoládovny Troubelice). Ricinový a jojobový olej jsou tekutým zlatem v boji se stárnoucí pletí. RICINOVÝ OLEJ podporuje pevnost a hustotu obočí a řas, zvláčňuje pokožku a napomáhá redukovat pigmentové skvrny a černé tečky. Neocenitelná je jeho pomoc v boji s jizvami. JOJOBOVÝ OLEJ je svým složením velmi blízký naší pokožce a pomáhá navrátit rovnováhu namáhané pleti svými zvlhčujícími (samozřejmě nemá v sobě vodu, ale účinně ji v pokožce pomáhá udržet) a regeneračními schopnostmi. MANDLOVÝ OLEJ je lehoučký a nedráždivý, lehce se vstřebává do pokožky, vytváří ochranný film a nezanechává pokožku mastnou. Výživná másla dodají pružnost a vláčnost.

Výrobek je vhodný i pro vegany, jako zpevňující vosk jsme použili CANDELILLOVÝ VOSK, který je rostlinného původu.

Balzám voní po rozmarýně, která pokožku prokrvuje a tím pádem zpřístupňuje buňkám v hlubších částech pokožky snadnější přístup k živinám (buňky ve svrchní části pokožky jsou už mrtvé, těm jsou živiny ukradené).

Caltha pro vás chystá více bezvodých výrobků. Těšit se můžete na mycí oleje, kde mycí složkou nebude žádný „nezelený“ tenzid, ale právě zase coco glucoside. Líbí se nám i bezvodý vlasový kondicionér.