Příběh Calthy

„Míšo, co děláš v té kuchyni tak dlouho?“
„Mýdlo.“
Slyšel jsem dobře? Jídlo? To bude fakt dobrá večeře, už je tam přes hodinu a ještě tam nějakou dobu bude, tak to se těším.

„Míšo, už to máš hotové? Mám docela hlad.“
???
„No, jak jsi říkala o tom jídle, tak že už by byl čas, co říkáš?“
„Ale Jirko, já jsem říkala mýdlo, ne jídlo. Večeře nebude, ale když už o tom mluvíš, uvolním ti kuchyň a můžeš nám něco připravit, já ještě musím po těch mýdlech uklidit.“

Zhruba takový rozhovor proběhl v naší domácí kuchyni v roce 2011. Tehdy se Míša rozhodla po experimentech s různými jinými ručními pracemi vyzkoušet i vaření mýdla. Mám v živé paměti chlazení malé skleničky s hydroxidem sodným v otevřeném okně (a s ním spojenou zimu v celém domě), zvuk kuchyňského mixéru snažícího se umíchat rychle tuhnoucí mýdlový základ podobající se v té chvíli svou konzistencí pudinku, i to nadšení, když se povedla první várka asi deseti mýdel. V té době to byl jen koníček, pokusy a zjišťování, co vše se dá s mýdly dělat, jak reagují různé ingredience a jaké pěkné vzory se na mýdlech dají vytvořit. Výsledkem těchto pokusů pak byly doslova hory mýdel, které bychom tehdy ještě ve dvou v naší domácnosti nedokázali vymydlit ani za 100 let. Bylo na čase začít obdarovávat kamarády, ať už chtěli nebo ne.

Skok do roku 2015. Po různých životních peripetiích a ranách nastal čas vážně se zamyslet nad budoucností. Jestli chceme sedět v korporátu, být malinkým kolečkem v soukolí a plnit úkoly nadřízeného, které se každou chvíli měnily. Nemít vládu nad svým životem, řídit se pracovní dobou a mechanicky opakovat činnosti, které už dávno nikoho nebavily. Na volnou nohu chtěla Míša odejít už dávno a úspěch s mýdly nabízel možnost, jak se na tuto cestu vydat. Bez ekonomické rozvahy, průzkumu trhu, jen s nadšením v srdci a několika recepturami vyladěnými v domácí kuchyni…
Na jaře padlo definitivní rozhodnutí: je na čase se v životě posunout dál a zkusit lidem nabídnout čistou přírodní kosmetiku vyrobenou podle vlastních postupů, která doma i mezi kamarády sklízela takové úspěchy. Poněkud punkový začátek se velmi rychle změnil ve zjišťování, co vše je vlastně potřeba pro oficiální zahájení výroby kosmetiky: do našich životů vstoupily pojmy jako „zpráva o bezpečnosti výrobku“, „správná výrobní praxe“, „provozovna“, CPNP, hygiena a tisíc dalších věcí, o kterých jsme neměli původně ani mlhavou představu. Našli jsme vhodné prostory pro výrobu, upravili je, prošli jsme rekolaudačním řízením i kontrolou z hygieny, a tak 1. 9. 2015 mohla začít oficiální historie Calthy, která se v té době rovnala Míše Vaněčkové. A protože když život naděluje, naděluje vždy vše naráz, v tu dobu už byla Míša ve 3. měsíci těhotenství 😊 Ještě do konce roku jsme spustili náš první eshop a začali vyřizovat první objednávky.

Vánoční jarmark v Hlušovicích
Jeden z prvních jarmarků, kterých jsme se zúčastnili: Vánoční jarmark v Hlušovicích. Byla zima, ale když vás něco baví…

Velkým zlomem byl rok 2016, kdy jsme nejen přivítali do týmu naši dceru, ale také Míša vyhrála regionální kolo soutěže T-Mobile Rozjezdy pro začínající podnikatele. Její projekt „Krása a zdraví s láskou“ zaujal porotce v Olomouckém kraji a umožnil načerpat hodně zkušeností s prezentací přírodní kosmetiky. S výhrou byla spojena i marketingová podpora, takže se Caltha objevila v několika celostátních mediích. Míša se definitivně posunula od zaměstnance velké firmy v hrdou majitelku kosmetické značky a šikovnou maminku.

Následující rok 2017 byl rokem expanze. Nejen že do nabídky Calthy přibyly tekuté šampony, krémy a mnoho dalších produktů, při výrobě začal vypomáhat Jirka a proběhlo několik kurzů vaření mýdla v Mojí dílně ve Zlíně naší kamarádky Zuzky. Tím nejpodstatnějším krokem bylo navázání spolupráce s prvními bezobalovými obchody, které v té době byly orientovány téměř výhradně na prodej vážených potravin. Protože nám to přišlo škoda, nabídli jsme touto formou prodeje jako první také přírodní kosmetiku a navázali spolupráci s několika obchody v Praze a Zlíně. Zvýšená výroba a odbyt také umožnily pronajmout si v provozovně další prostory, po kterých jsme dosud jen pokukovali a tajně o nich snili.

Kurz výroby mýdel ve Zlíně
Kurz výroby mýdel ve Zlíně.

Jestliže jsme se doposud rozkoukávali, v roce 2018 tomu mělo být jinak. Obrovská poptávka pro produktech Calthy ze strany konečných uživatelů i obchodů, vývoj na zakázku i výroba dárkových mýdel pro firmy vyvolaly potřebu zkvalitnění a zrychlení práce, což by nešlo bez posílení týmu. A tak Caltha přivítala ve svém středu první kolegyni: Jiřku. Bylo to opravdu potřeba, protože vaření jen ve chvílích, kdy dcera spala nebo ji hlídala babička, už bylo neúnosné. Do toho přišla další radostná novina, a to ta, že se příští rok rozroste naše rodina o dalšího člena 😊 Vzhledem k tomu bylo potřeba zařídit, aby vše nestálo jen na Míše, nebo spíše naopak, aby se Míša mohla věnovat dětem a Caltha fungovala jen s jejími minimálními zásahy.

Jak už to v historii Calthy bývá, v tu správnou chvíli zaúřadovala náhoda a přihrála nám možnost, kterou nešlo ignorovat: z rodinných zdrojů jsme získali dva šikovné kolegy Denisu a Oldu, pro které jsme vybudovali druhou provozovnu v Třebechovicích pod Orebem. Do této provozovny se přesunula výroba tekutých produktů, jako jsou šampony, tekutá mýdla, kondicionéry, deodoranty, a také příprava zubních past. Ačkoliv jejich bývalí zaměstnavatelé smutnili, my jsme získali posilu a oporu k nezaplacení. Do provozovny v Olomouci také nastoupily kolegyně Pavla a Anička, které posílily výrobu a vývoj. V tu dobu se všechny aktivity v oblasti výroby přírodní kosmetiky začaly přesouvat na nově vzniklou společnost s ručením omezeným a dosavadní „živnostník Michaela Vaněčková“ začal být minulostí. Na podzim se s dlouhým zpožděním podařilo spustit nový krásný eshop, který ulehčil a urychlil vyřizování maloobchodních objednávek. Na rychlém odesílání balíčků si zakládáme a propojení na Zásilkovnu, automatické odesílání emailů zákazníkům, propojení na platební bránu a automatické vystavování faktur tomu velmi pomohly.
Důležitý krok udělala Caltha v létě, kdy výrobní prostory v Olomouci začaly přestávat vyhovovat a padlo rozhodnutí najít nějaké pěkné adekvátní místo v přírodě, které se ke kosmetice hodí více než dosavadní provozovna v pronajatých místnostech ve výrobním areálu. Ačkoliv jsme nijak na hledání netlačili, asi po měsíci nám kamarádka našla nabídku prodeje nemovitosti v Tovéři. Tak začala cesta z města…

To byly zásadní změny roku 2019 a my se těšili na další sezónu s vidinou stěhování a dalšího budování značky „CALTHA přírodní kosmetika“. Ovšem to nikdo z nás netušil, že rok 2020 nám přinese úplně jiné starosti.

Do nového roku jsme vstupovali v počtu 6 zaměstnanců, s Míšou v pozadí, s rozjednaným nákupem budovy a plány na nové produkty. Jenže pak přišel covid. Stejně jako všichni okolo nás jsme se museli nejdříve zorientovat ve stále se měnících nařízeních, povinnostech, způsobech ochrany, pak přemýšlet jak udržet firmu ve chvíli, kdy ze dne na den zavřela převážná většina obchodů, a vůbec jak přežít toto složité období. Naštěstí jsou naše produkty věcí každodenní spotřeby, bez kterých by naši zákazníci už asi nedokázali žít, takže odbyt neustal, naopak vzrostl počet objednávek na eshopu a nám pak přibyla možnost vymýšlet, jak našim odběratelům situaci ulehčit. A tak se v nabídce objevila nová velkoobjemová balení šamponů, kondicionérů a dalších produktů. Ta jsou navíc cestou, kterou dlouhodobě podporujeme, tedy cestou snižování objemu požívaných obalů. Přes všechna omezení i v tomto roce Caltha rostla a v září mohla konečně dotáhnout do konce koupi nové budoucí provozovny v obci Tovéř v krásné krajině pod Svatým Kopečkem u Olomouce. Rok 2020 skončil bez závažnějších problémů a my jsme hleděli do dalších měsíců s opatrným optimismem.

CALTHA to dnes už nejsou jen mýdla, nabízíme produkty pro péči od hlavy až k patě.

Rok 2021 – jako snad každý předchozí rok – byl rokem zlomovým. Od ledna do května se podařilo přijmout kolegyni Terezu a adaptovat budovu v Tovéři na novou krásnou provozovnu, do které jsme se na konci května přestěhovali. Šest plných nákladních aut, spolupráce všech kolegyň a jejich rodin, pěkné počasí a nakonec opékání buřtů: to byla velká stěhovací akce, která klapla na jedničku. Jestliže jsme na všechny produkty Calthy hrdí, protože nám vznikají pod rukama od receptury až po konečný výrobek, jsme hrdí i na stěhovací akci, která proběhla bez výluky ve výrobě, bez výpadku v nabídce sortimentu a v podstatě v poklidu. Caltha tak získala místo, kde je příjemné pracovat, ale i možnost dalšího rozvoje, protože ve vlastním a s vlastním pozemkem padla všechna omezení daná dosavadním pronájmem. V druhé půlce roku jsme začali s aktivitou dosud nepoznanou: marketingem. Caltha k sobě doposud přiváděla zákazníky sama od sebe, se změněnou situací na trhu je ale potřeba dát o sobě aktivně vědět, dát vědět že v srdci Hané vzniká kvalitní česká přírodní kosmetika a že ji pro vás děláme s láskou a pečlivostí. V tom nám pomáhá také naše nová kolegyně Táňa a i ostatní kolegové, kteří dělají Calthu takovou, jaká je…

Sepsal Jirka v listopadu 2021.

Jarmark Doubravský Dvůr 2021
Těšíme se na osobní setkání na některém z jarmarků

Caltha

Caltha (lat. blatouch) je Státním zdravotním ústavem certifikovaná značka kvalitní, z přírodních zdrojů ručně vyráběné kosmetiky.

Ingredience jsou získávány pouze z ověřených zdrojů nejvyšší kvality (Velká Británie, Francie a také Česká republika). Prioritou je výroba takových produktů, které svědčí naší pokožce a které ji pomáhají s regenerací. Proto jsou do přírodních mýdel přidávány prospěšné látky jako jsou sladkovodní řasy chlorella a spirulina, které obsahují obrovské množství chlorofylu.

To, že přírodní mýdlo může být i uměleckým dílem, je díky přírodním hlinkám a minerálním oxidům, které mýdlo krásně a užitečně obarví. Celistvost mýdla podporují esenciální oleje, které propůjčují mýdlům životní sílu rostlin. Při výrobě všech produktů se snažím vyhnout všem syntetickým ingrediencím a naopak dodávám do produktů přírodní látky bez chemického ošetření.

Vyrobeno s láskou k přírodě Bez palmového oleje Ruční výroba Netestováno na zvířatech

Top 10