365 dní hydratace aneb svěží pleť po celý rok

Ideálem krásy je svěží a zářivá, tedy hydratovaná, pleť. Nepříznivé podmínky, jako je zima nebo naopak horko, vítr či suchý vzduch, mohou naši pokožku oslabit a zbavit ji potřebné vlhkosti. S tím si ale poradíme. Stačí si osvojit jednoduchou rutinu a dodržovat několik pravidel, které vám v tomto článku představíme. 

Přečtěte si deset stručných rad, jak udržet pleť hydratovanou po celý rok, nezávisle na ročním období. V článku se věnujeme hydrataci celého těla. V závěru pak i vyvrátíme rozšířený mýtus o nevhodnosti používání hydratačních krémů v zimě. 

Proč je třeba hydratovat? 

Naše pleť je neustále vystavována vnějším faktorům, které jí mohou poškodit a oslabit její přirozenou bariéru a usnadnit tak ztrátu vody. Dehydratovaná pleť je suchá, odlupuje se, může být přecitlivělá, svědit a červenat, ale hlavně má tendenci předčasně stárnout.

10 rad pro dokonalou hydrataci

 1. Voda je základ.
  Pijte dostatečně. Správná hydratace začíná zevnitř, a to je pro zdravou pleť zásadní. Doporučuje se vypít minimálně 8 sklenic vody denně.

  Náš tip: Vyhněte se slazeným nápojům. Pokud máte rádi teplé nápoje, dopřejte si ovocné nebo bylinné čaje. K večeru spíše bylinkové, ty ovocné bývají hodně kyselé, a to neocení vaše zuby.

 2. Sprcha ano, ale s mírou.
  Omezením času stráveného ve sprše můžete minimalizovat odstranění přirozené lipidové vrstvy z vaší pokožky. Snažte se nepoužívat příliš horkou vodu. Zafixujte vlhkost v pokožce už při mytí použitím hydrofilního mycího oleje.

 3. Hydratace těla po sprše.
  Vyberte si hydratační krém nebo tělové mléko, které vyhovuje vašemu typu pleti a potřebám. Sáhněte po produktech s obsahem humektantů a olejů. Humektanty jsou látky, které umí vázat a udržet vodu. Patří mezi ně jednoznačně kyselina hyaluronová nebo také glycerol.

  Náš tip: Vyzkoušejte nová aromaterapeutická tělová mléka CALTHA:
  • Omlazující tělové mléko Růžové geránium obsahuje extra porci vysokomolekulární i nízkomolekulární kyseliny hyaluronové. Zaručí hloubkovou hydrataci s vyhlazujícím efektem. Sladká květinová vůně růžového geránia pozvedne vaši mysl a zbaví vás úzkostí.
  • Relaxační mléko Něžná levandule se šípkovým extraktem a přídavkem vitamínu E zklidní, hloubkově vyživí a zvláční vaši pokožku. Harmonizující vůně levandule vás přenese na prosluněné stráně Provence a zklidní vaši mysl, zažene únavu a vyčerpání.
  • Pečující mléko Mandarinkové pohlazení se pyšní osvědčením pro dětskou kosmetiku. Ocení ho však kdokoliv, kdo má rád odlehčené receptury. Mléko má hojivé účinky díky přídavku allantoinu a silného výtažku z měsíčku lékařského. Svěží vůně mandarinky vám na tváři vykouzlí úsměv.

 4. Dbejte na správné očištění pleti.
  Zbytky nečistot mohou bránit optimálnímu vstřebávání hydratačních látek. Nejdříve odstraňte make-up, pak pleť očistěte, umyjte vodou a po osušení ošetřete pleťovou vodou. Až pak nanášejte hydratační krém nebo olej.

 5. Exfoliace pro restart.
  Pravidelná exfoliace (peeling) pomáhá odstranit odumřelé kožní buňky, čímž umožňuje hydratačním produktům i aktivním látkám lépe pronikat do pokožky. Zkuste náš prohřívací tělový peeling pro pružnou a hladkou pokožku s chilli a kávou.

 6. Péče o rty.
  Vaše rty jsou náchylné na vysušení, zejména v zimě. Používejte balzámy nebo oleje, které uzamknou vlhkost a ochrání citlivou pokožku vašich rtů.

  Náš tip: jako balzám na rty můžete použít i pevný balzám na tělo – naši revoluční bezvodou formulaci, která vám ve své kompaktní podobě poskytne luxusní péči o tělo, ruce i rty. Zde je důležité zmínit, že bezvodé produkty založené čistě na olejích a máslech (třeba i samotný olej) nejsou primárně hydratační. Mají ale schopnost vlhkost v pokožce uzamknout a zamezit tak ztrátě vody z pokožky (tzv. TEWL – Transepidermal Water Loss).

 7. Kombinujte hydrataci s dalšími benefity.
  Zvolte produkty s aktivními látkami, jako jsou antioxidantyvitamíny nebo SPF. Tím poskytnete pleti komplexní péči.

 8. Nezapomínejte na ruce.
  V zimě jsou vaše ruce vystavené nejvíce mrazu a suchu. Noste rukavice a používejte pravidelně hydratační krém.

 9. Vnější prostředí.
  Vyhněte se kouření a držte se stranou od znečišťujícího prostředí, které může negativně ovlivnit vaši pleť.

 10. Odměňte se, relaxujte.
  Udělejte si čas na relaxační masky, pleťové masáže nebo koupele s hydratačními produkty. Vaše pleť odráží to, jak se cítíte, a jak o sebe pečujete. Pečujte o sebe s láskou.

Pryč s mýty o (ne)hydrataci v zimě

Je pravda, že na pokožku se v zimě nemá aplikovat hydratační krém, protože voda může v mrazivém počasí v kůži zamrznout a poškodit tak pleť?

Ne, to není pravda. Pokožka se v zimě rozhodně má hydratovat, i když teploty klesají a venku mrzne. Dehydratace pokožky je během zimních měsíců intenzivní, protože nízké teploty, suchý vzduch a vítr způsobují, že pokožka ztratí vlhkost a stává se suchou a podrážděnou. Nemluvě o vytopených vnitřních prostorách, kde je významně snížená vlhkost vzduchu. A suchý vzduch vodu z naší kůže doslova vysává.

Naše tipy na účinnou hydrataci v zimě

 • Používejte výživnější a mastnější hydratační produkty: zvolte bohatší hydratační krémy s vyšším obsahem olejů a másel, které vytvoří ochrannou vrstvu na povrchu pokožky a pomohou vlhkost uzamknout v pokožce. Pokud se nechcete vzdát svého oblíbeného lehkého krému, zkuste si ho před aplikací smíchat s kapkou pěstícího oleje (jojoba, argan, pupalka, šípek,…)
 • Aplikujte hydratační krém/mléko na vlhkou pokožku: po koupeli nebo sprše nanášejte přípravek na vlhkou pokožku. Tím se zajistí, že vlhkost zůstane lépe zachována. Naše nová mléka vhodná i pro citlivou pokožku zkombinujte s použitím hydrofilního mycího oleje.
 • Ochrana proti větru a mrazu: když jdete ven v chladném počasí, zakryjte si obličej šálou nebo šátkem, aby byla vaše pokožka chráněna před větrem a mrazem. Líčka, nos a čelo si namažte třeba naším balzámem.

Teď už víte, že hydratace pleti není omezena na jedno roční období. Jen tak udržíte pleť svěží a hydratovanou po celý rok. Pravidelná péče a láska k vaší pleti jsou klíčem k úspěchu.

Tělové mléko geranium