Informace na etiketách

Víte, co Vám výrobce musí uvádět na etiketách svých výrobků? A víte jak číst uvedené informace? Na každém kosmetickém výrobku musí být dle zákona uvedeno několik typů informací. Na etiketě je uveden kontakt na výrobce v podobě sídla firmy, …včetně emailového kontaktu. Máte tak možnost vznést dotaz na výrobce, popř. mu napsat děkovný mail (věřte, že potěší). Dále musí být z obalu zjevná gramáž výrobku, popř. objem. Výrobek také nese informace o datu výroby a datu spotřeby výrobku.

A teď to nejdůležitější. Povinnost každého výrobce je uvádět na etiketě všechny použité ingredience. Ale pozor! Ingredience jsou dle mezinárodní nomenklatury kosmetických přísad (INCI) uvedeny v latině. Takže není tak jednoduché se skutečně dozvědět, co v daném výrobu je a co není. Základní pravidlo pro identifikaci ingrediencí je, že musí být uvedeny v posloupnosti největšího podílu po nejmenší, přičemž u přísad v gramáži/objemu pod 1 % již nemusí být dodrženo pořadí. Čtěte tedy pozorně etikety výrobků. Pokud výrobce tvrdí, že je ve výrobku obsažen ve velkém množství včelí vosk, hledejte název “Cera Alba” na prvních místech ingrediencí, pokud to má být med, tak “Mel” taktéž někde v první polovině uvedených přísad.

Jednotlivým názvům pro jednodušší orientaci se budu věnovat příště, dnes jedno důležité upozornění. Vyhněte se výrobkům, kde jsou parabeny. Výrobce je používají jako konzervační činidla, a to hojně. Ale způsobují nám alergie a zjednodušeně lze říci, že se jedná o estrogeny – brrrr!!! Našemu tělu dost škodí. Věřte, že lze vyrobit i takový produkt, který nemusí obsahovat škodlivé parabeny. Jen je to o něco nákladnější. Vybírejte si své produkty pečlivě. Jde přeci o Vaše zdraví. I já na mých nových etiketách uvádím všechny ingredience… Parabeny tam nenajdete !!!