Ingredience v latině?!

Chtějte vědět vše o výrobku, který kupujete. Buďte zvídaví a nenechte si nic namluvit. A hlavně plaťte za kvalitu, ne jen za pěkný obal či krásné řeči. Jak na to?

Každý výrobek musí nést informace o svém složení a zpřístupnit Vám tak pohled na obsah. Malý zádrhel tkví v tom, že ingredience jsou uvedeny v latině a ne všechny jsou na první pohled jednoduše identifikovatelné. Ingredience jsou řazeny od těch s největším zastoupením ve výrobku až po ty se stopovým výskytem.

Jak mýdla, tak i krémy či balzámy jsou postaveny na výrazné olejové fázi. Měli byste tedy u přírodních výrobků na prvních místech číst informace o olejích a tucích. Olejů a tuků je nepřeberné množství. Alespoň pro mě je důležité vědět, zda je produkt postaven na rostlinných či živočišných zdrojích. Pokud je mýdlo vyrobeno z loje či tuku (a velmi často z ekonomických důvodů je), je na prvních místech uvedeno Sodium Tallowate (hovězí lůj) či Sodium Lardate (vepřové sádlo). Já osobně živočišné tuky nepoužívám, sice je z nich mýdlo pevné, ale je cítit po tucích, dále úplně nedělá dobře našim pórům (totálně je ucpe) a nevnímám sádlo jako čistou ingredienci. Mnoha lidem by ještě mohlo sádlo či lůj vadit z etických důvodů.

Preferuji rostlinné oleje jako je olivový olej – Sodium Olivate, kokosový olej – Sodium Cocoate, jojobový olej – Simmondsia Chinensis Seed Oil, bambucké máslo – Butyrospermum Parkii, kakaové máslo – Theobroma Cacao, Mandlový olej – Prunus amygdalus dulcis, Avokádový olej – Persea Gratissima.

Dále produkty obsahují další cenné látky jako je Aloe vera gel – Aloe Barbadensis Leaf Juice, včelí vosk – Cera Alba, med – Mel, aktivní černé uhlí – Charcoal Powder, atd.

Na konci seznamu ingrediencí jsou většinou esenciální oleje – nelekejte se, vždy musí být uvedeny alergeny esenciálních olejů (ty jsou součástí každého esen. oleje) – např. Limonene, Linalool, Geraniol.

Pokud je produkt dobarvován, musí nést i označení těchto barviv. Barví se vším možným – já používám pouze minerální oxidy (hlinky, slídy apod. – tedy vše, co pochází z přírody) a pak je uvedeno číslo barvy, tzv. Colour Index “CI” – ty přírodní začínají většinou číslem 77 – CI77891, CI77019, CI77289, CI77007, CI77742 (minerální pigmenty).

Jako příklad seznamu ingrediencí uvádím mnou vyráběné meduňkové mýdlo s chlorellou a spirulinou: Sodium Palmate, Sodium Cocoate, Sodium Olivate, Aqua, Cera Alba, Cymbopongon citratus Leaf Oil, Chlorella Vulgaris Powder, Spirulina Platensis Powder, Theobroma Cacao, Limonene, Citronellol, Geraniol.

Možná je toho hodně na jednou, ale stačí si vycvičit oko a rychle před nákupem shlédnout ingredience a pak se teprve rozhodovat k