Síla přírody z bylin v nových šamponech

Další článek na našem blogu týkající se nové řady šamponů vás seznámí s bylinkami a dalšími aktivními látkami (mezi nimi i jeden kámen!), které v šamponech najdete. Dozvíte se o nich více než z letáku nebo etikety šamponu. Čtení to bude možná delší, ale můžete si vybrat, která ingredience vás zajímá a čtení si tak zkrátit nebo rozložit. O tenzidech a bublinkách ještě něco napíšeme, teď se budeme věnovat té nejzelenější části našich šamponů.

BEZ ČERNÝ (KVĚT) A HEŘMÁNEK PRAVÝ (KVĚT)

„Před heřmánkem klekni, před bezem smekni“. Toto je moudro našich babiček a my se ho držíme. Hned u našich dvou šamponů klekáme i smekáme před sílou přírody. My vlastně nemáme problém kleknout nebo smeknout před kteroukoliv bylinou v našich šamponech a před sílou přírody, ale když už tohle krásné přísloví existuje… Bez černý (Sambucus nigra) najdete v šamponu pro suché a poškozené vlasy, heřmánek pravý (Matricaria chamomilla, syn. Chamomilla recutita) najdete v šamponu pro péči o rychle se mastící vlasy.

Bez černý

Jedná se o nenáročný keř, často nám roste přímo za humny…díky Bohu! Mít malou lékárnu a kosmetickou laboratoř přímo za humny, kdo to má? Kromě toho, že větvička bezu má odrazovat zlé duchy, má i jiné blahodárné účinky. Jestli jste si někdy připravovali bezový čaj ze sušeného bezu nebo šťávu z čerstvých květů, možná jste zaznamenali, že květy jsou po vyluhování tak trochu slizké. To není chyba, naopak! Kromě mnoha prospěšných látek (flavonoidy, rutin, cholin, aminy, organické kyseliny, sacharidy, třísloviny…) obsahuje bez i sliz, a právě ten je ve vlasové kosmetice velmi ceněn. Bez zbytečného a škodlivého použití silikonů pomáhá vlasovou strukturu krásně uhladit, zvýšit lesk a zajistit vlasům plnost. Mírně stahující účinky dalších obsahových složek mají blahodárný zklidňující účinek na vlasovou pokožku. Zvláště vhodný je pro suché a poškozené vlasy, které pomáhá hydratovat.

Jako malou třešničku přikládáme tip na domácí bezový oplach: 3 lžíce sušeného bezového květu nechte přes 5–12 hodin vyluhovat. Směs sceďte a vlasy výluhem opláchněte (nebo můžete nastříkat rozprašovačem). Jestli používáte naše tuhé šampony, bezový ocet je na oplach po jejich použití výborná volba.

Heřmánek pravý

Květenství s bílými kvítky na okraji a žlutými kvítky uprostřed působí něžně a nenápadně. Skrývá se v něm však obrovská síla. Heřmánek pravý má rád slunce a zdá se, jako by sluneční sílu předával i dál. Jeho složky by neměly chybět ve špičkových přípravcích vlasové kosmetiky. Kromě toho, že heřmánkový výluh podtrhuje přirozenou barvu blond vlasů a tmavým vlasům dodává krásný lesk, má také mnoho dalších blahodárných účinků, které by možná vydaly na malou knihu. Heřmánek obsahuje velké množství léčivých složek, z nichž nás ve vlasové kosmetice určitě zajímají silice s prokazatelnými protizánětlivými a hojivými účinky. Vlasovou pokožku dokáže extrakt z heřmánku, zklidnit a harmonizovat tak, aby se vlasy nemastily, ale zároveň nevysušily. Přidanou hodnotou jsou jeho protizánětlivé a dezinfekční účinky. Hojivé účinky na pokožku ocení ti, kdo si vlasy barví či jinak chemicky ošetřují, ale také alergici nebo lidé s citlivou kůží.

LÍPA SRDČITÁ (KVĚT)

Už jenom posezení pod majestátnou rozkvetlou lípou a vdechování omamné vůně jejích květů působí jako balzám na nervy… máte chvíli pocit, že se zastavil čas.

Extrakt z květů lípy srdčité (Tilia cordata) najdete spolu se silným extraktem z heřmánku v našem šamponu zacíleném na vlasy snadno se mastící. Lípa srdčitá zklidňuje a regeneruje podrážděnou a citlivou pokožku. V květech najdeme organické kyseliny, flavonoidy, aminokyseliny, silice, fytosteroly, slizové látky, vitaminy a mnoho dalších látek. Ve vlasové kosmetice je ceněna pro usnadnění rozčesávání a uhlazení vlasů, vlasy ovšem nezatěžuje! Kromě toho prokrvuje vlasovou pokožku, čímž posiluje strukturu vlasů a zamezuje jejich padání.

RŮŽE ŠÍPKOVÁ – PLOD ŠÍPEK

Plody růže šípkové (Rosa canina) najdete v šamponu pro suché a poškozené vlasy. Šípky jsou bohatým zdrojem vitamínů, minerálů, ovocných kyselin, flavonoidů, tříslovin a dalších látek. V drobném červeném souplodí najdeme tedy vyživující koktejl pro vlasovou pokožku a zejména pro vlasové kořínky, které posiluje a zpevňuje. Šípkový extrakt dodává vlasům lesk a navrací přirozenou vlhkost.

MALACHIT, PŘESLIČKA ROLNÍ (NAŤ) A SÍRA

V šamponu pro podporu růstu vlasů najdeme malachit, síru a silný extrakt z přesličky rolní (Equisetum arvense). Síra a přeslička byly velmi oblíbenou a funkční složkou původní řady tekutých šamponů, tuto kombinaci najdete i v našem tuhém šamponu a mýdle. O síře a přesličce jsme už na blogu psali, článek si přečtěte tady.

Malachit je v našem šamponu pro podporu růstu novinkou. Nemýlíte se, malachit je… šutr, lépe řečeno minerál. Jak se nám ho podařilo dostat do šamponu a proč? Malachit jako kámen patří mezi mocné minerály a pokud si ho koupíte v jeho kamenné podobě, prodejci vám přislíbí intenzivní a kreativní život plný harmonie a schopnosti vcítit se do druhých. My jsme se omezili na luxusní a inovativní ingredienci – malachitový extrakt. Ten obsahuje ionty mědi, velmi důležitého stopového prvku, který naše tělo potřebuje pro mnoho metabolických funkcí a jak správně tušíte, i pro zdravý a mladistvý vzhled kůže. Extrakt z malachitu je považován za silný antioxidant, tedy látku, která účinně bojuje s oxidačním stresem, resp. s reaktivními volnými radikály, které poškozují naše buňky. Oxidačnímu stresu se vystavujeme dnes a denně. Jedná se mj. o důsledek znečištěného životního prostředí, emočního vypětí či nesprávných stravovacích návyků. Antioxidanty jsou proto nezbytnou součástí jak naší stravy, tak kosmetiky (a potom je tu samozřejmě doporučení žít v zdravě, v čistém prostředí, a hlavně se dlouhodobě nestresovat). Aktivní extrakt z malachitu propůjčuje kosmetickým výrobkům silné antioxidační a detoxikační vlastnosti. Chrání vlasy i vlasovou pokožku před všudypřítomným znečištěním. Navíc podporuje tvorbu kolagenu a elastinu a hraje tak důležitou roli v regeneraci pokožky a prevenci jejího ochabování a stárnutí.

MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ (KVĚT)

Měsíček lékařský (Calendula officinalis) najdete v extra jemném šamponu pro děti. Tato bylinka se na vlasy hodí naprosto skvěle a vhodná je i pro naše nejmenší. Měsíček dodá dětským kadeřím lesk a poddajnost. Jeho protizánětlivé a hojivé vlastnosti oceníte u dětských dermatitid a seborey. Měsíček je takový kožní všelék. V našich výrobcích ho najdete i v dětském krému či v dětském tekutém mýdle.

TRIETHYL CITRATE

Jakkoliv zní název složky „divně a chemicky“, je to aktivní látka, která se pyšní EcoCert certifikací. Jedná se o derivát přírodních látek (ethanol a kyselina citronová). Má antioxidační účinky a efektivně bojuje s bakteriemi a houbami (plísně, kvasinky). Právě kvasinky druhu Malassezia furfur jsou příčinou vzniku lupů. Nepleťme si ale lupy a suchou kůži, to jsou dva různé problémy (na ten druhý doporučujeme náš nový šampon pro suché a poškozené vlasy). Takže, pokud se bavíme o pravých lupech, jedná se kožní projev přemnožení výše zmíněné kvasinky, která je za normálních okolností běžnou součástí povrchu naší kůže – takové naší soukromé zoologické zahrady. S touto houbičkou účinně bojují látky jako triclosan nebo climbasol, které ale v přírodní kosmetice nemají své místo. Triethyl citrát je účinnou přírodní náhražkou těchto ingrediencí. Používá se jak v šamponech proti lupům (těm pravým lupům), tak v deodorační kosmetice jako náhrada antiperspirantů (ano, pracujeme na tom…) či v krémech na chodidla. Triethyl citrát tedy najdete v novém šamponu proti lupům. Jeho funkci zde podpoří extrakt ze zázvoru.

ZÁZVOR LÉKAŘSKÝ (ODDENEK)

Zázvor (Zingiber officinale) vám rozproudí krev v žilách. To platí o čaji i o kosmetických přípravcích. Extrakt ze zázvorového oddenku (pozor, to, co si strouháme do čaje, není zázvorový kořen, ale zázvorový oddenek) podpoří mikrocirkulaci vlasové pokožky a vlasové kořínky jsou tak mnohem lépe zásobeny potřebnými živinami – to je posiluje a zpevňuje. Mimo jiné má zázvor i antiseptické účinky a právě proto je oblíbenou a funkční přísadou v šamponech proti lupům.

VŮNĚ

Vyzkoušejte sami. Nám se zdá u některých šamponů vůně až návyková 🙂 . Prozradíme, že esenciální oleje byly taktéž voleny s ohledem na typ šamponu. A tak se u dětského šamponu můžete těšit na neodolatelnou vůni čerstvé mandarinky či na kombinaci sladkých citrusů a bergamotu u šamponu na mastné vlasy.